سولفات مس 5 آبه چیست ؟ (روش تهیه -کاربردها)

  • خانه
  • مقالات
  • سولفات مس 5 آبه

 سولفات مس پنج آبه چیست؟

یکی ازمعروف ترین و پر کار ترین خانواده های نمک ها مس سولفات پنج آبه یا کات کبود با فرمول شیمیایی CuSO4 و خالصیت %24 می باشد. سولفات مس از طریق الکترولیز فلز مس با سولفوریک اسید غلیظ تهیه می شود  که به شکل بلورهای آبی روشن و یا پودر متبلورو کریستال آبی به صورت پودر سبز کم رنگ و یا سفید مایل به خاکستری دیده می شود از خصوصیات مس سولفات که می توان به آن اشاره کرد به عنوان نگهدارنده در فرآیند رنگ‌سازی استفاده می‌ گردد، قابلیت حل شدن در آب را دارد و رطوبت نیز به آن جذب می شود سولفات مس به مرور زمان در هوا شوره میزند همچنین در هوای خشک به تدریج شکفته می شود .امروزه مصرف جهانی این ماده در حدود 200،000 تن در سال تخمین زده می شود.

موارد مصرف مس سولفات پنج آبه 

از مصارف عمده مس سولفات می توان به صنایع کشاورزی، صنعتی، شیمی و طبی و دامپزشکی اشاره کرد. سولفات مس پنج آبه همچنین باعث تحریک ویتامین  A نیز می شود به طور عمده به عنوان قارچ کش برای کنترل بیماری‌های باکتریایی و بیماری‌های قارچی محصولات میوه ها و سبزی ها و آفت و زخم پست سیب استفاده نیز می گردد علاوه بر آن و نقش مهمی در بیوسنتز و فعالیت اتیلن به عنوان هورمون رسیدگی میوه‌ها داراست و برای استرون سازی خاک و جلوگیری کردن از پژمرده شدن گیاهان و پرورش آنها وبرای جلوگیری از رشد جلبک ها هم استفاده می شود همچنینن در صنایع معدنی برای شناور سازی سنگ معدن روی سرب کبالک استفاده می شود.
سولفات مس از لحاظ تجاری هم  به  صورت ورقه های عظیم به عنوان یک منبع اقتصادی بزرگ در کشور ایران در دسترس است مس سولفات برای کشتن ودفع  نرم تنان و حلزون ها نیز استفاده می شود.

روش تهیه مس سولفات 

مس سولفات به روش های مختلفی تولید میگردد:
  • روش ترکیب اسید سولفوریک با مس در مجاورت اسید نیتریک
  • روش (هوا دهی ) ترکیب اسید سولفوریک با مس در مجاورت هوای گرم
  • روش ترکیب مس و محلول اسید سولفوریک از طریق الکترولیز 
از این روش های تولید در بعضی از صنایع مثل کشاورزی و دام و طیور می توان استفاده  نمود. از بین این روش ها برخی فقط در آزمایشگاه ها استفاده می شود سولفات مس با استفاده از فلز مس به عنوان ماده خام اولیه به ندرت صورت می گیردبخش عمده ای از ضایعات و قراضه های تولید شده مس برای تولید سولفات مس مورد استفاده نیز قرار می گیرد.
 

ویژگی های سولفات مس 

مس در طبیعت خالص به صورت خالص وجود دارد مس طبیعی در حالت آزاد به‌ صورت ذرات پراکنده در سنگ‌های آذرین درعماق زمین به وجود آمده است که اگر بدن با این ترکیب تماس  پیدا کند ممکن است دچار مشکلاتی مثل خارش پوستی  و اگزما های پوستی را به وجود آورد بهترین نوع سولفات مس اورال روس است که پس از ترکیب با آب به دلیل وجود عوامل قلیایی در آب واکنش نشان می دهد و رسوب ژلاتینی هیدروکسید آلومینیوم را تولید می نماید وبه علت سنگینی آن در آب باعث نشست و جذب تمامی ذرات و نا خالصی های معلق موجود در آب می گردد. توصیه می شود لوله هاو اتصالات و کلیه ظروفی که در مجاورت محلول سولفات آلومینیوم قرار دارند از جنس مواد پلاستیکی و فولاد ضد زنگ یا دیگر مواد مقاوم باشند همچنین حتما جای خنکی برای این محصول در نظرگرفته شود زیرا زمانی که در دمای بالا و تحت فشار قرار بگیرند حالت خود را از دست می دهد.